Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 8074 wyświetleń

Pogrzeb dzieci utraconych

13 października br. o godz. 10.00 w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie odbyła się Msza Św. pogrzebowa w intencji Dzieci Utraconych.

Rodzice i bliscy zmarłych dzieci w milczeniu i zadumie pożegnali swoje maleństwa. Ocierane ukradkiem łzy, ból, smutek… trudno opisać słowami. Nie mieli okazji przywitać Ich na świecie a już musieli żegnać. To bardzo bolesne doświadczenie.  

Po zakończonym nabożeństwie prochy kilkunastu dzieci spoczęły na tutejszym cmentarzu komunalnym, w Grobie Dzieci Utraconych.

Grajewo jest kolejnym miastem w Polsce, w którym - dzięki wypracowaniu odpowiednich procedur - każda osoba zmarła przed narodzeniem może być pożegnana z godnością. Śmierć dziecka, które zmarło zanim zdążyło się narodzić to problem dotykający coraz większą liczbę rodzin w Polsce. Ustawodawstwo umożliwia rodzicom dzieci martwo urodzonych i tych, które zmarły w łonach matek, bez względu na to jak długo trwała ciąża godnie je pochować. Zgodnie z przepisami rodzice mają prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Szpital zobowiązany jest do wystawienia tzw. pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka oraz wydania karty zgonu. Dokumenty te są wydawane na wniosek osób uprawnionych do pochówku. Zdarza się, że rodzice z różnych przyczyn (być może z niewiedzy) nie odbierają szczątków swojego zmarłego przed narodzeniem dziecka, inni zostawiają je świadomie, aby zostały godnie pochowane w specjalnie przygotowanych grobach.

15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego (po symbolicznie przyjętym od stycznia okresie ciąży).


/e/

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (2)

Przeczytano 2292 a komentarzy jakos brak czyzby byla cenzura po co takie informacje zeby rodrapywac rany czy to jest rola kosciola kazdy kto znalazl sie w takiej sytuacji juz to przezyl i przebolal po co cale zycie zyc w srtesie pan bog sie nimi zaopiekowal.

Również straciłam w ten sposób 2 dzieci. Dla mnie taka Msza jest bardzo ważna, chociaz kościół i Bóg pamięta o takich dzieciach. Bo czasami rodzina (oprócz oczywiście najbliższej) nie utożsamia się z naszym bólem i w duszy ma "że kiedyś te dziecko było w naszych brzuszkach"
Reszta świata żyje dalej, tak jakby się nic nie wydarzyło, a tylko ja, czy ty trwamy w tym bólu do końca życia... i pamiętamy...
[*] [*]

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.