czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 7163 wyświetleń

Oszustwo na "policjanta"

Ełk: Kobieta przekazała oszustom blisko 15 tys. zł 


Kolejna osoba padła ofiarą tzw. oszustwa na  policjanta. Tym razem przestępcy działali na terenie Ełku.  63-letnia kobieta przekonana o tym, że rozmawia z pracownikiem Centralnego Biura Śledczego – przekazała im blisko 15 tys. zł. Policjanci pracują nad wykryciem sprawców. 


        Policja wciąż przestrzega przez tzw. oszustwami na policjanta. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty, gdyż coraz więcej osób starszych wykazuje się czujnością i nie daje się okraść. Niestety wczoraj 63-letnia mieszkanka Ełku straciła oszczędności swego życia, przekazując przestępcom blisko 15 tys. zł. 

        Sposób działania sprawców był podobny, jak w wielu wcześniejszych przypadkach, które miały miejsce na terenie kraju. Kobieta najpierw odebrała telefon od mężczyzny, który podał się za dawnego znajomego i poprosił, aby przypomniała swój adres, gdyż chciał ją odwiedzić. Chwilę po zakończeniu rozmowy zadzwonił kolejny mężczyzna. Poinformował, że jest pracownikiem Centralnego Biura Śledczego i że z uwagi na to, że telefon kobiety był na podsłuchu, słyszał, że przed chwilą zadzwonił do niej oszust. Poprosił ją, żeby pomogła doprowadzić sprawę do końca. W tym celu miała udać się do banku i podjąć wszystkie posiadane pieniądze ze swego konta a następnie przekazać je mężczyźnie, który się po nie zgłosi. Kobieta w pewnym momencie zaczęła się obawiać, że być może ktoś chce ją oszukać. Wówczas rzekomy pracownik CBŚ rozkazał jej zachowywać się zgodnie z wydanymi poleceniami, gdyż inaczej zepsuje całą akcję. 

        W podobny sposób przestępcy próbowali oszukać inną ełczankę. Kobieta wierząc w to, że rozmawia z pracownikami CBŚ-u również udała się do banku i podjęła pieniądze. W pewnym momencie zastanowiła się jednak i postanowiła potwierdzić na policji, czy rzeczywiście bierze udział w zorganizowanych działaniach. Gdy przez telefon poinformowała swego rozmówcę, że udaje się na komendę, on nalegał, żeby tego nie robiła, gdyż narazi funkcjonariuszy  na wielkie niebezpieczeństwo. Kobieta mimo wszystko dotarła do prawdziwych policjantów i w ten sposób ocaliła swoje pieniądze. 

        W związku z zaistniałymi zdarzeniami Policja w dalszym ciągu apeluje o ostrożność.  „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Często prosi, aby nie przerywając rozmowy telefonicznej, z tego samego aparatu telefonicznego wybrać numer na Policję  a wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. 

        Sprawcy oszustw „na policjanta” wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie  czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ktoś nie chce współpracować. 

        Aby nie paść ofiarą oszustów pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. 

        Jeżeli taka rozmowa telefoniczna będzie miała miejsce, należy natychmiast powiadomić Policję a oficer dyżurny poinformuje, co powinniśmy zrobić. 

         Nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać! 

 

 

KPP w Ełku

Komentarze (1)

Blokada połączeń anonimowych.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.