Warto przeczytać

Jak naliczane są odsetki od kredytu bankowego?

Zakup mieszkania, zakup sprzętu RTV/AGD czy sfinansowanie zagranicznej wycieczki – to najczęstsze powody, dla których Polacy korzystają z kredytów bankowych. Z tym produktem nieodłącznie związane jest pojęcie odsetek. Jak naliczane są odsetki od kredytów bankowych i co warto o nich wiedzieć?

   

Czym są odsetki?

Mimo że odsetki to jeden z kluczowych parametrów, na który uwagę zwracają osoby zaciągające kredyt bankowy, to ani w Kodeksie cywilnym, ani ustawie o prawie bankowym nie znajduje się definicja tego pojęcia. Tymczasem w każdym zestawieniu czy to kredytów bankowych, czy też pożyczek bankowych znajduje się informacja o wysokości odsetek. Można się o tym przekonać, zaglądając do rankingu pożyczek pozabankowych, który został zamieszczony na stronie kreditus.eu/pl.

Jak można zdefiniować odsetki? Najprościej mówiąc, to wynagrodzenie instytucji finansowej za użyczenie klientowi kapitału. Z reguły zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe ustalają wysokość odsetek, biorąc pod uwagę kilka czynników. Są to m.in. rodzaj produktu (np. kredyt hipoteczny, pożyczka ratalna), wysokość pożyczonej kwoty i okres kredytowania.

Jak obliczyć odsetki?

Aby obliczyć wysokość odsetek, skorzystać trzeba ze skomplikowanych wzorów matematycznych. Nie jest to jednak jedyny sposób, aby obliczyć odsetki – każdy klient banku czy firmy pożyczkowej skorzystać może z intuicyjnego w obsłudze kalkulatora odsetek. Aby obliczyć odsetki, wystarczy podać kilka informacji:

  • kwotę kredytu – to jeden z kluczowych czynników, który ma wpływ na wysokość odsetek, jakie naliczy bank lub firma pożyczkowa,
  • oprocentowanie w skali roku – powinno ono zawierać też informację o marży banku,
  • okres kredytowania – im dłuższy będzie okres kredytowania, tym wyższe będą odsetki.

Kalkulatory odsetek są intuicyjne w obsłudze – wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby obliczyć wysokość odsetek. Na tej podstawie można szybko określić, czy oferta banku lub firmy pożyczkowej jest atrakcyjna.

Jak porównać oferty banków?

Współcześnie porównanie ofert banków czy firm pożyczkowych nie jest większym problemem, a to dlatego, że istnieją porównywarki produktów finansowych. Jedną z nich można znaleźć na stronie finance43.com/pl/ – to porównywarka pożyczek oferowanych przez firmy pozabankowe.

Zarówno porównywarki kredytów bankowych, jak i pożyczek pozabankowych działają na podobnych zasadach. W jednym miejscu zgromadzone są informacje o:

  • minimalnej i maksymalnej wysokości kwoty, o jaką może starać się klient,

  • okresie, na jaki kredyt (lub pożyczka pozabankowa) może zostać udzielony,

  • wysokości kosztów, jakie poniesie klient w związku z uruchomieniem kredytu lub pożyczki.

Mimo że prawo do naliczania odsetek od oferowanych produktów mają zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, to w przypadku pożyczek pozabankowych często można spotkać się z ofertą tzw. „pożyczek 0 zł”. Co to oznacza? Pożyczkodawca nie naliczy odsetek ani innych opłat, o ile jednak pożyczka zostanie spłacona w ustalonym terminie.

Czym jest RRSO?

Z odsetkami i porównywaniem ofert proponowanych przez banki i firmy pożyczkowe łączy się zagadnienie RRSO. Czym jest RRSO? Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, który z założenia ma ułatwić klientom porównanie ofert i wybór najkorzystniejszej z nich. Powodem jest to, że prezentuje on całkowity koszt kredytu, jaki poniesie konsument w związku z jego udzieleniem.

Porównując RRSO wybranych kredytów czy pożyczek, szybko można wskazać, która oferta jest najkorzystniejsza. To o tyle dobre rozwiązanie, że eliminuje konieczność zagłębiania się w szczegóły ofert, w tym poszukiwanie informacji o wysokość odsetek czy prowizji pobieranych za udzielenie produktu.

Warto wiedzieć, że informację o RRSO znajdują się w każdym dobrym zestawieniu czy rankingu kredytów lub pożyczek pozabankowych.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.