czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

Choinka "rosnąca" w domu

Choinka "rosnąca" w domu  
 
         Choć minął już okres świątecznego czaru i wytrzymałości żywego świerka w roli choinki, to u niektórych w mieszkaniu długo jeszcze roznosić się będzie żywiczny zapach tego drzewka.

      Na tradycyjną choinkę, ze względu na trwałość, najlepiej nadaje się jodła. Jednak jest ona dużo droższa nawet od świerka srebrnego i trudniejsza do zdobycia. Świerk pospolity stał się nie tylko najbardziej popularnym drzewem ozdobnym w parkach i ogrodach, ale otrzymał bezkonkurencyjny przywilej stosowania go w roli – świątecznej choinki.  
       Drzewko jak wszystko to, co żywe i ładne, potrzebuje z naszej strony systematycznej troski.  Po zakupie, a tuż przed wstawieniem go do właściwego stojaka, należy jego pień przyciąć /około dwa cm/, żeby odsłonić drożność porowatej tkanki.
      Odpowiedni stojak, ze zbiornikiem na wodę, powinien mieć taką średnicę rury wewnętrznej / z otworkami/ żeby pień choinki wsunął się w nią bez jego ociosywania.  Jest to bardzo ważne ze względu na to, że drzewko pije wodę naczyniami pnia, która nieustannie przepływa do gałęzi korony. Choinkę należy ustawić jak najdalej od grzejników z dostępem światła dziennego i czekać na przyrost.
Żeby drzewko jak najdłużej zachowało świeżość, nie zanieczyszczało podłogi gubionymi igłami i sprawiało domownikom radość, musimy od pierwszego dnia zobowiązać się do ciągłego uzupełniania wody w głównym zbiorniku stojaka. Dzięki temu, będziemy dłużej cieszyć oko soczystą zielenią gałązek i przyjemnym, naturalnym zapachem – żywego wciąż świerka.  
W zależności od tego: czy drzewko kupiliśmy świeżo ścięte, czy nie okorowaliśmy jego dolnej części pnia, czy obficie i bez przerw podlewamy, możemy liczyć na to, że przetrwa ono w mieszkaniu ok. 3–6 tygodni.
Mimo to, że choinka wypuściła młode, wiosenne pędy, nawet na dolnych końcówkach gałązek, a w najmłodszej, górnej partii ma silne przyrosty, to nie ma się co łudzić, że wypuści korzenie i przyjmie się w ogrodzie.
Świerk korzeni nie wypuści, jak robi to nasza, polska wierzba.  
      
        
Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski
 

– Świąteczne drzewko ...rośnie...(2014r.):

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.